דיכאון אחרי לידה – מידע חשוב

טוסט שרוף ועצוב - דיכאון

דיכאון לאחר לידה הוא סוג של דיכאון המתרחש אצל אמהות בשנה הראשונה לאחר הלידה.

דיכאון לאחר לידה עלול להיגרם על ידי שינויים הורמונליים, גורמים גנטיים, והמחיר הפיזי והרגשי של לידת הילד. התסמינים יכולים לכלול עצב, חרדה, אשמה, עצבנות, כעס, עייפות, נדודי שינה או שינה יתר ואובדן עניין בפעילויות שפעם היו מהנות.

דיכאון לאחר לידה הוא מצב חמור הדורש טיפול. אפשרויות הטיפול הנפוצות ביותר הן פסיכותרפיה (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), תרופות נוגדות דיכאון או תרופות אחרות.

הגורמים לדיכאון לאחר לידה אינם מובנים היטב. כמו סוגים אחרים של דיכאון זה עשוי להיות קשור לגורמים גנטיים וכן לגורמים סביבתיים כגון אירועים טראומטיים במהלך ההריון או מוות או מחלה של אדם אהוב.

לא תמיד קל לאבחן דיכאון לאחר לידה מכיוון שלאנשים רבים עם מצב זה אין את כל התסמינים האופייניים. אבל אם אתה חווה כמה תסמינים במשך יותר משבועיים לאחר הלידה או האימוץ, עליך לפנות לרופא שלך שיעבוד איתך כדי למצוא תוכנית טיפול יעילה.

איך לזהות דיכאון לאחר לידה

ניתן לזהות דיכאון לאחר לידה לפי התסמינים הבאים:

– מרגישה מאוד עצובה או חסרת תקווה

– לא להיות מסוגלות ליהנות מפעילויות שבעבר היו משמחות אותן

– יש מחשבות על פגיעה בעצמן או בתינוק שלהן

– קשיי שינה ו/או ריכוז ותחושת אי שקט

– תחושת עצבנות, כעס או תוקפנות

– בוכה בקלות על דברים קטנים

– איבוד עניין בדברים שנהנתה מהם

– מתקשה לטפל בתינוק שלה

איך אפשר להקל על מישהי שיש לה דיכאון לאחר לידה?

ישנן דרכים רבות להקל על מי שסובל מדיכאון לאחר לידה. הדבר החשוב ביותר הוא להיות תומך ומבין. אנשים מסוימים עשויים להזדקק לעזרה מקצועית ממטפל או רופא. חשוב גם להורים הטריים לדאוג לעצמם ולתינוק שלהם, כמו גם לישון מספיק, לאכול מזון בריא ולהתאמן באופן קבוע.

הצעד הראשון הוא לדבר עם ספק שירותי הבריאות שלך על הסימפטומים ואפשרויות הטיפול שלך. יתכן ויעזור לך לדבר עם אנשים אחרים הסובלים מדיכאון לאחר לידה, כגון דרך קבוצת תמיכה או חדר צ'אט מקוון.

הדבר החשוב ביותר הוא פשוט להיות שם בשביל האדם.

איך לבקש עזרה לדיכאון לאחר לידה

אם אינך מרגיש בנוח לדבר עם הרופא שלך, ישנן אפשרויות אחרות כגון ייעוץ, קבוצות תמיכה או אפילו טיפול.

חשוב שתמצאי דרך שתתאים לך ולמשפחתך כי זו מחלה שזקוקה לעזרה מקצועית..

הצעד הראשון הוא לדבר עם בן/בת הזוג, המשפחה, החברים או אנשים אחרים שקרובים אליך על זה וליידע אותם איך אתה מרגיש. עליך גם ליצור קשר עם ספק שירותי הבריאות שלך או לבקר איש מקצוע בתחום בריאות הנפש במידת האפשר. ישנם גם משאבים מקוונים שיכולים לעזור לך עם דיכאון לאחר לידה

By admin
דילוג לתוכן